جاذبه های گردشگری موزه

موزه و عمارت کلبادیعمارت کلبادی ، عمارتی زیبا و قدیمی در مرکز شهر ساری و در مجاورت خیابان انقلاب در محله آب انبار نو می‌باشد که به عنوان اداره کل میراث فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار گرفته و به موزه تبدیل شده و جلوه ای دیدنی به خود گرفته است .
این عمارت حدودا دویست سال قدمت دارد . ویژگی‌های اجزای معماری آن نظیر اتاق‌‌ها، حجره‌ها، شاه نشین، حمام اصطبل، حیاط و هنر بکار‌رفته بر روی پنجره‌ها و ارسی‌ها و تزئین آنها با شیشه رنگی در نوع خود منحصر به فرد می‌باشد .
این ساختمان به دستور سردار جلیل از فرماندهان ارتش آن زمان ساخته شد و به نام فرزند بزرگش امیر نصرت شکوه نظام به امیریه شهرت یافت . امیر نصرت در جوانی فوت شد و سردار بنا را به فرزند وی منوچهرخان بخشید .
منوچهرخان کلبادی که بعدها ازمالکین منطقه و زمانی نیز نماینده مردم ساری در مجلس شورای ملی بود در سال هزار و سیصد و شصت و دو دار فانی را وداع گفت و این بنا در سال هزار و سیصد و هفتاد در اختیار سازمان میراث فرهنگی قرار گرفت.
سبک معماری این عمارت از تکایای دوره‌ی قاجاری برگرفته شده و دو بخش اندرونی و بیرونی را شامل می‌شود . بنای اصلی این عمارت در بخش اندرونی در دو طبقه و یک زیرزمین احداث شده و هر طبقه دارای یک شاه نشین و اتاق‌های دو طرفه می‌باشد .
شاه نشین طبقه دوم از زیباترین اتاق‌های ...مشاهده کامل متن این عمارت به شمار می‌آید و جای جای آن یادآور شیوه‌های هنرهای تزئینی دوره قاجاری است. مصالح ساختمانی این ساختمان شامل چوب و آجر و بام آن بصورت شیروانی و سفال پوش می‌باشد.
منابع :
http://www.daneshju.ir/
http://www.tabnak.ir/
http://www.saricity.ir/
http://fa.wikipedia.org/


مکان تقریبی روی نقشه


استان

مازندران

شهر

ساری

نظرات
لطفا ایمیل را وارد نماییدفرمت ایمیل اشتباه است


لطفا نام را وارد نمایید


لطفا نظر خود را وارد نمایید